Інформаційна довідка про хірургічне відділення Козівської ЦРКЛ

До 1939 року медичне обслуговування населення Козівського району, у тому числі хірургічна допомога здійснювалася приватними лікарями у домашніх умовах. В районі працювало троє приватно-практикуючих лікарів, які проводили амбулаторні хірургічні втручання у власних приймальнях та на дому у пацієнтів. Жодного лікувального закладу на території району не було і у випадках необхідності оперативні втручання більшого об’єму проводилися у лікарнях сусідніх міст.

Перший лікувальний заклад було відкрито у 1939 році. У лікарні на 25 ліжок почало працювати двоє лікарів, які надавали у тому числі хірургічну допомогу населенню. Проіснувала лікарня до 1941 року.

У 1944 році на Козівщині було відновлено лікарню. Першим лікарем-хірургом у районі стала Олександра Петрівна Велика, яка почала проводити хірургічні втручання переважно при ургентних захворюваннях. На жаль, її фотографії не збереглося.

Від 1949 року у Козівській районній лікарні працює вже двоє лікарів хірургів – приходить молодий лікар Ярослав Дмитрович Кунанець, що дає змогу розширити спектр оперативних втручань. Забігаючи наперед, слід сказати, що Я.Д.Кунанець пропрацював у Козівській лікарні до самого пенсійного віку.

Я.Д. Кунанець під час виїзду до ФАПу с. В.Плавуча.

У 1957 році хірургічний колектив лікарні збільшується до трьох чоловік – у районі починає працювати хірург Ілля Мойсейович Яблуновський. Це дає можливість у 1959 році створити у лікарні хірургічне відділення на 25 ліжок. У районі виконуються планові та ургентні оперативні втручання з цілодобовим забезпеченням населення хірургічною допомогою.

Хірургічна операція у «старому» корпусі Козівської районної лікарні, 1958 рік.

З приходом у 1962 році Нестора Миколайовича Шмайки починається нова епоха розвитку хірургії Козівщини. Будучи незаурядною особистістю, талановитим керівником, Н.М.Шмайка, у подальшому – головний лікар Козівської районної лікарні надає пріоритети розвитку хірургічної служби.

Н.М.Шмайка.

Вже у 1964 році хірургічна допомога населенню починає надаватися за трьома напрямками – хірургія, травматологія, урологія. У Козівській лікарні проводяться складні оперативні втручання – резекції шлунка, кишківника. У подальшому Н.М.Шмайка працює головним лікарем Тернопільської міської клінічної лікарні №2, а потім, вже досягнувши пенсійного віку – хірургом Тернопільської обласної клінічної лікарні.

З 1968 року у Козівській районній лікарні працює Петро Андрійович Мазур, у подальшому – кандидат медичник наук, асистент кафедри хірургії №1 Тернопільського державного медичного інституту.

1979 рік стає знаменним для розвитку хірургії Козівського району – вводиться в експлуатацію новий сучасний комплекс центральної районної лікарні, що складається з семи корпусів. Хірургічне відділення займає третій поверх центрального корпусу.

Щойно введені в експлуатацію нові корпуси Козівської ЦРЛ, 1979 р.

Потужність нового хірургічного відділення – 60 ліжок. У склад його входять травматологічні ліжка. Склад хірургів нової лікарні збільшується до семи лікарів. Головним лікарем нового закладу стає Михайло Антонович Мишаківський, травматолог за фахом.

М.А.Мишаківський, 1982 рік.

Цей період повязується з приходом до Козівської ЦРЛ Петра Семеновича Марценюка, який очолює хірургічну службу нової лікарні від 1979 року.

П.С.Марценюк, 1980 рік.

У новоствореному відділенні проводиться під загальним знеболенням увесь спектр планових та оперативних втручань загальної хірургії, травматологічні та урологічні операції.

В цей період у відділенні працюють лікарі:

  • Борис Володимирович Волинець – уролог:
  • Микола Іванович Козяр – хірург:
  • Роман Іванович Беднарський – травматолог:
  • Віра Олексіївна Балянт – хірург:
  • Михайло Іванович Адамів – травматолог:
  • Ігор Володимирович Костецький – хірург,
  • Ярослав Дудка – травматолог,
  • Ярослав Іванович Горохівський – хірург,
  • Олексій Михайлович Волков – хірург.

На цей час у Козівській ЦРЛ ще не відкрито відділення анестезіології. Тому палати інтенсивної терапії знаходяться у складі хірургічного відділення, у штаті якого працюють лікарі-анестезіологи Володимир Вячеславович Гуменюк та Іван Володимирович Дідич.

У 1992 році в Козівській ЦРЛ відкривається відділення АІТ, завідувачем якого стає І.В.Дідич.

Нове відділення базується на одному поверсі з хірургічним, утворюючи потужну структуру для проведення складних оперативних втручань, підготовки до них важких хворих та ведення останніх у післяопераційному періоді.

У 1996 році хірургічна служба району зазнає важкої втрати – раптово помирає завідувач відділенням, районний хірург П.С.Марценюк. Далеко не єдиний приклад, коли хірург, віддаючи усього себе роботі та пацієнтам, розплачується власним життям…
Службу очолює Я.І.Горохівський, у відділенні й надалі зберігаються кращі традиції, розвинуті П.С.Марценюком.

У 1998 році з приходом Б.Г.Маркевича починається нова віха розвитку хірургії у Козівському районі.

Богдан Григорович Маркевич, висококваліфікований хірург з попереднім досвідом керівництва хірургічною службою району у Херсонській області започатковує принципово нові методи роботи, впроваджує у практику прогресивні методики оперативних втручань при різних патологіях. За часів керівництва Б.Г.Маркевича у відділенні починають широко проводитися реконструктивні операції на ШКТ, безнатягові методики операцій при килах з імплантацією синтетичних матеріалів, абдоменопластика, операції на жовчевих шляхах з міні-доступу. Розширяється спектр оперативних втручань, зростає категорія їхньої складності. У 2010 році виключно завдяки ентузіазму Б.Г.Маркевича у відділенні створюється малоінвазивна операційна і починають виконуватися лапароскопічні операції. У хірургічному відділенні Козівської ЦРКЛ уперше в Тернопільській області були успішно проведені малоінвазивні втручання з приводу гострого апендициту та лівобічного варикоцеле.

Відділення стає базою для підготовки лікарів-інтернів, частина яких поповнює кадровий склад шпиталю. В 2001 році у Козівській ЦРКЛ починає свою трудову діяльність Ігор Васильович Кривак, уролог, практикуючий не лише широкий спектр оперативних втручань при захворюваннях сечостатевої системи, а й досконало володіючий ультразвуковими методиками обстеження органів черевної порожнини, нирок та судин.

У 2002 році в лікарні починає працювати ще один молодий спеціаліст – Ігор Ярославович Любовицький, який за кілька років стає досвідченим хірургом та онкологом.

2001 року склад відділення поповнюється талановитим травматологом. Олег Михайлович Николишин, учень та аспірант відомого травматолога Г.А.Ілізарова (м.Курган), автор п’яти власних запатентованих методик, починає широко проводити оперативні втручання на травматологічних та ортопедичних хворих із застосуванням компресійно-дистракційних апаратів, що одночасно з ефективністю істотно зменшує собівартість лікування для пацієнта у важких економічних умовах.

Наведені здобутки колективу хірургів сприяють утворенню значного потоку пацієнтів з-за меж Козівського району. Щороку збільшується питома вага хірургічних, травматологічних та урологічних хворих, які звертаються з-за меж району для проведення оперативних втручань та лікування у хірургічному відділенні Козівської ЦРКЛ.

У 2014 році Колектив Козівської ЦРКЛ висуває Б.Г.Маркевича на посаду головного лікаря, який цього ж року й очолює лікувальний заклад. З 2015 року під його керівництвом розпочинається масштабне переобладнання шпиталю, зокрема й хірургічного відділення, де здійснюється капітальний ремонт та заміна устаткування.

З 2014 року завідуючим хірургічним відділенням стає Олексій Михайлович Волков, відомий також як популярний український письменник, член Національної спілки Письменників та Журналістів України.

Олексій Волков – автор ряда художніх романів та телесеріалу про життя й роботу медпрацівників в Україні. Його відомі романи «Лікарня на відлюдді», «Подорож у безвихідь», «Мертві квіти», «Таємниці старого шпиталю» реалістично розповідають про будні хірургів у нашій країні.

В даний час колектив хірургів Козівщини, як і колеги з інших районних лікарень України бореться за виживання в умовах медичної реформи, спрямовуючи свої зусилля у бік покращення здоровя громадян.

У відділенні, де після скорочення ліжкового фонду залишилося 38 ліжок, проводиться увесь спектр загально хірургічних, абдомінальних, травматологічних , урологічних та малоінвазивних втручань.

Здійснено упродовж 2017-18р.р. капітальний ремонт відділення та операційної на суму 530 тисяч Грн за рахунок благодійних коштів

Головний лікар КЦРКЛ Б.Г.Маркевич
Завідувач хірургічним відділенням О.М.Волков