Історична довідка

Історія Козівської центральної районної комунальної лікарні

Козівська районна лікарня функціонує з 1939 року, відновила свою діяльність у повоєнний час 22 вересня 1944 року. Знаходилась у двох будинках: одне відділення у будинку колишнього панського фільварку (тепер вул. Грушевського), а друге — на вул. Колійовій. Першим завідувачем райздороввідділу був лікар М.Фещук, а першим головним лікарем — Г. П. Велика (до 1956 p.). Організовується також районна санітарно-епідеміологічна станція, а в селах відкриваються фельдшерсько-акушерські пункти. Лікарні і амбулаторії існували самос­тійно. Першим завідуючим амбулаторії в Козові був М.М.Сперанський.

Від 1946 року лікарня знаходилась на вул. Привітна, поліклініка, жіноча і дитяча консультації — на Грушев­ського. Першим завідуючим жіночої консультації була акушер-гінеколог З.І.Бондар, стоматологічну допомогу започаткував лікар Д.Л.Грановський, першим районним педіатром була О.Грибкова. Районну епідеміологічну службу очолював Я.Д. Кунанець

В 1947 році об’єднано лікарні з амбулаторіями в лікарняно-поліклінічне об’єднання. Очолювала його О.П.Велика.

В 1947 році були ліквідовані районні відділи охорони здоров’я, їх функції стали виконувати районні лікарні, завданням яких було надавати кваліфіковану медичну допомогу населенню, проводити медико-профілактичну роботу, контролювати медичні установи району, надавати їм методичну і практичну допомогу. У зв’язку з розширенням мережі лікарень у район продовжували прибувати нові спеціалісти, зокрема у 1955 році — стомато­логи П.І. Посохов і Т. Посохова, фтізіатр П.Ф. Паливода, педіатр Н. Янковець; у 1957 році — невропатолог В.Т. Старченко, інфекціоніст С.М. Федик, терапевт Є.М. Паршина.

У 1955 році лікарню помістили у будинку, де раніше містився відділ НКВД-НКГБ. Тут відкрито відділи: терапевтичний, пологовий, хірургічний, шкірно-венеричний, спецвідділ і рентген-кабінет. У будинку на площі Ринок була поліклініка, жіноча консультація і аптека.

У 1955 відкривається дільнична лікарня в с. Золотій Слободі, яку очолювала Г. Савків, з 1960 вона стала відділом райлікарні, потужність якої з 1954 р. зросла до 75 ліжок, у 1957 — до 100, в 1958 — до 125, а в 1962 до 150 ліжок.

В 1956 році О.П. Велику перевели на роботу в Тернопіль, а головним лікарем став І.М. Яблуновський. Тоді ж приєднані і реорганізовані у відділи центральної районної лікарні і районні санепідеміологічні станції. Першим начальником медицини (начмедом) став І.О. Фурманчук, заступни­ком по СЕС (санітарно-епідеміологічній службі) — П.І. Посохов, заступником по мережі — Я.Д. Кунанець.

У 1959 р. у селищі цукровиків у новозбудованому приміщенні на вул. Мариновича відкрито терапевтичне і дитяче відділення, яким завідувала терапевт М.М. Пудлик. Умови праці були дуже тяжкі. Приміщення розраховане на значно меншу кількість хворих, ніж та, яка тут лікувалась. Часто на одному ліжку лежало по двоє хворих. Лікарня приймала старих одиноких хворих, яким не було де дітись, з гуманних міркувань лікарня їх утримувала. У цьому будинку, що й лікарня, працювала санітарно-епідеміологічна служба і бактеріологічна лабораторія. Для лікарів і середнього медичного персоналу не було кабінетів.

У 1959 році головним лікарем району призначений Н.М. Шмайка, який працював на цій посаді до кінця 1975 року. За цей час ним було зроблено дуже багато для зміцнення матеріальної бази закладів охорони здоров’я. Його дружина Надія Григорівна протягом 16 років працювала акушером-гінекологом у Козові. У 1961 році для управління охороною здоров’я створюється оргкомі­тет, який очолив П.Ф. Паливода.

У 1965-70-х роках було вдосталь медикаментів і перев’язочних матеріалів. У 1962-65 роках, коли Козівський район був приєднаний до Бережан­ського, то у звільненому будинку райкому компартії влаштували поліклініку. Коли знову Козова стала центром новоутвореного району, поліклініку пере­вели на вул. Грушевського.

У кінці 1975 року на посаду головного лікаря призначений М.А. Мишаківський. На цій посаді працював до 1992 року. З 1992 року по 2014 рік головним лікарем працював Ю.П. Дзьордзьо. З грудня 2014 року на посаду головного лікаря призначений Маркевич Богдан Григорович.

У 1976 р. за рахунок державних капіталовкладень було побудовано типове лікарняне містечко на 310 ліжок із поліклінікою на 450 відвідувань у зміну. Закінчено будівництво у 1979 році. В цілому збудовано вісім типових цегляних корпусів з централізованим водопостачанням та опаленням – поліклінічний корпус, хірургічний, терапевтичний, ЛОР-очний, інфекційний, морг, кухня, прачка та гаражі. У 1989 в центральній районній лікарні відкрито реанімаційне відділення. За період 1979 – 2013 роки закрито ЛОР-очне відділення, скорочено по лікарні 142 стаціонарних ліжка, молочну кухню, скорочено посади заступників головного лікаря по дитинству та поліклінічній роботі.

Історія Дільничної лікарні с. Конюхи

Приміщення під лікарню було побудовано поляками в кінці 30-х років. До війни було зведено коробку, накрито бляхою і зроблено деякі внутрішні роботи. Під час німецької окупації в приміщенні була канцелярія (збірна, гніша) для всіх навколишніх сіл. В повоєнні роки приміщення було повністю відремонтовано, і з 1948 по 1951р. знаходився медичний пункт з лікарем Бец А.А. З 1951р. було відкрито лікарню на 25 ліжок, працював рентген кабінет до 1974р., і в тих роках лікарем терапевтом працював Микуляк В.П і був лікар стоматолог Микуляк О.Д.

У 1960-1961рр. було побудовано приміщення під амбулаторії. В лікарні постійно працювали 2 терапевти і лікар стоматолог, лікарі періодично мінялись. З 1996р. по сьогоднішній час лікарем терапевтом працює Сташків І.Г. У вересні 1997р. було проведено реорганізацію лікарні, з 25 ліжок залишилося 10 які є на даний час.

3 2002р. лікарнею опікуються спонсори з Канади організація «Медичне милосердя».

У зв”язку з реформами в медичній галузі Конюхівська дільнична лікарня з 1915р. є структурним підрозділом Козівської ЦРКЛ. В лікарні працюють: лікар терапевт, лікар стоматолог, 7 медичних сестер, 5 молодших сестер, 4 чоловіки обслуговуючого персоналу. Лікарня опалюється дровами, є своє водопостачання,працює клінічна лабораторія і фізіотерапевтичний кабінет.