Як стати донором крові

Хто може бути донором крові?

Згідно Закону «Про донорство крові» донорство крові та її компонентів – добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення лікарських препаратів або використання у наукових дослідженнях.

Донором може бути будь-яка людина, що відповідає таким критеріям:

  • дієздатний громадянин України,

  • віком від 18 років,

  • який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань.

Особи, хворі на інфекційні хвороби, що можуть передаватися через кров, або інфіковані збудниками таких хвороб, можуть залучатися до виконання донорської функції лише у разі подальшого використання отриманих від них крові та (або) її компонентів виключно для проведення наукових досліджень, виготовлення діагностикумів та інших продуктів, що не призначаються для введення реципієнтам. Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров’ю донора не буде заподіяно шкоди.

Чи надається донорам крові додатковий вихідний?

В день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять, згідно Закону «Про донорство крові».

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки, ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового  дня відпочинку за кожний день давання крові.

Підставою для надання пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів. Форми цих довідок та порядок їх видачі затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

В день давання крові та (або) її компонентів донор отримує безкоштовний сніданок та обід за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. Якщо заклад охорони здоров’я не може забезпечити харчуванням, він має відшкодувати донору його готівкову вартість.

Як стати донором крові?

Для того, щоб стати донором крові, слід звернутись до станції переливання крові чи центру крові. Ресурси, такі як донор.юа або сторінки благодійних фондів, містять широку базу медичних закладів, що збирають крові. Також на цих ресурсах можна ознайомитись з вимогами щодо підготовки перед здачею крові.